0

Zespół muzyczny w duecie – bójka Boga oraz Diabła?

Zespół muzyczny inaczej granie w duecie. Ponieważ możemy także na przykład grać w trio, ale muzykowanie w duecie posiada bezpośredni urok. Czemu? Zanim napiszę, na czym polega w ogóle muzykowanie w duecie, podejdę do tego typu zespołu muzycznego od stronicy… antropologicznej? Duety prawdopodobnie były od początku globu. Najmocarniejszy duet to…
Bóg i Diabeł.

Antagonistyczne siły, przejęte przez gnostycką myśl. Duet, czyli dualizm – regularnie wymagają istnieć przeciwstawne moce. Ktoś jest dobry, ktoś drugi jest uciążliwy. Możemy stwierdzić, że duety mają klimat niezwykle schizmatycki, podejrzany – że w świecie są dwie siły, jedną wartością jest ciało, a drugą dusza. Solidarnie z gnostyckim przekazaniem, człowiek funkcjonuje w surowym świecie – bo są w owym świecie przeciwne moce.
Zespół muzyczny w modelu duetu również opiera się na kontraście 2 sił, ponieważ – jeżeli nie – to na czym zamierzałby się podtrzymywać? Dlaczego w duecie istnieją dwie osoby? Zapewne po to, by się obustronnie uzupełniać. Bo w innym fakcie grałby 1 muzyk i już. No ale mamy do czynienia z zespołem wokalnym, czyli musi być lekko mocniej, Osobowościowo, lub choćby w kwestii wyglądu – znany jest włoski duet muzyczny – Al Bano czy Romina Power; on niewielki pękaty okularnik zaś ona piękna czarnowłosa bogini. Przeważnie jedna osoba w zespole takim ma całkiem inną barwę śpiewu aniżeli druga, albo – pierwsza śpiewa a druga gra na instrumencie.
Duety muzyczne istnieją również w operze czy operetce, wtedy taki zespół zyskuje też niezwykle teatralnego kontekstu, wszystko jest zawyżone, kto był w operze, prawdopodobnie wie, jak to jest – operę można pokochać od wczesnych taktów bądź pozostać na nią obojętnym.
Dla publiczności taki zespół wokalny jest piękny, ale nie wszyscy rozumiemy, iż nasza skłonność do podziwiania duetów ma tradycje sięgającą mitu kosmogonicznego o Diable i Bogu, którzy walczyli o władzę nad światem, a który to topos wytrwał w kulturze ludowej oraz przeniknął bramą kultury popularnej do aktualnych lat.