0

Wybieramy zawiesie

Zawiesia linowe są odpowiednim rozwiązaniem w różnych potrzebach transportowych, które wymagają przemieszczenia lub tylko podniesienia elementów o różnych parametrach. Na rynku dostępne są różne ich modele, dostosowane do przeprowadzania różnego rodzaju działań transportowych. Ze względu na liczne plusy zawiesia linowe ze stali cieszą się dużą popularnością
W czasie doboru zawiesi stalowych trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, co stanowi warunek użycia osprzętu o właściwych parametrach. Pierwszym z takich elementów jest masa transportowanego ładunku – decyduje o typie oraz nośności liny stalowej użytej w konstrukcji zawiesi linowych. Ciężar ładunku można poznać z dołączonej do niego dokumentacji technicznej, konstrukcyjnej, spedycyjnej, a w ostateczności policzyć na bazie wszystkich posiadanych informacji, np. tego, z jakiego materiału jest wyprodukowany. Nie można podnosić ładunku bez poznania jego wagi – dokładnego bądź przybliżonego.
zawiesia_linoweInnym aspektem jest liczba oraz rozmieszczenie punktów zawieszenia ładunku – punktów, w których mogą zostać zaczepione haki stanowiące zakończenie cięgna zawiesi linowych. Zależnie od tej liczby trzeba dobrać ilość i długość cięgien, a także sposób ich zakończenia. Polecana jest taka konstrukcja zawiesia linowego, która spowoduje, że punkt ciężkości podwieszonego na nim elementu znajdzie się dokładnie pod hakiem urządzenia dźwignicowego. Równie istotny jest kształt elementu – należy szczególnie uważać, gdy ma ostre krawędzie, które mogą uszkodzić cięgno zawiesia linowego bądź je zagiąć. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zabezpieczenia, które pomagają uchronić zawiesie linowe przed uszkodzeniem – są nimi np. kausze stosowane w pętlach, które służą do zaczepienia zawiesia na haku urządzenia dźwignicowego bądź do przymocowania haka na zakończeniu cięgna.
Ważne są też warunki, jakie panują w miejscu, w którym docelowo będą pracowały zawiesia linowe. W przypadku zawiesi wykonanych z liny stalowej szczególną uwagę należy zwrócić na obecność kwasów i ługów. Czynniki te bardzo sprzyjają korozji w postaci wżerów korozyjnych między drutami, co istotnie osłabia zawiesie linowe, a może być niemożliwe do zaobserwowania gołym okiem.