Slow fashion, czy moda szczególnie swoja

Kiedy dekadę temu Kate Fletcher ukuła termin „slow fashion”, widać nie spodziewała się, iż wyzwoli się on takim echem w świecie mody. Dziś mądre nakładanie nie tylko wpadło do słownika modowych maniaków, lecz jeszcze stale rezonuje w kołu również przypomina na ostatnie, iż zostanie z nami na dłużej.

Gdybyśmy chcieli obrazowo przedstawić trend slow fashion, moglibyśmy zestawić go do wyboru między dobrą, ekologiczną restauracją oraz sieciówkowym fast foodem. Tak, jak wspomnienie wybornego posiłku tworzy w głowie smakoszy poprzez duży godzina, tak odzież slow fashion ma cieszyć nas poprzez lata. Trend SLOW postawił bowiem na najatrakcyjniejsze surowce oraz największą klasa wykonania, gwarantowaną poprzez godziwie opłacanych pracowników.
20/80 wspaniałych rzeczy
Evan Zislis w rodzimej książce „ClutterFree Revolution” przekonuje, iż „część ludzi tak lubi około dwudziestu proc. rzeczy, jakie posiada, pozostałe 80 proc. ostatnie prac, jakie są nam niepotrzebne również tylko zajmują miejsce. Ułatwienie i odnowienie swej dziedziny zatem nie zmiana formie i konfiguracje tego, co jesteśmy, ale położenie na spraw, jakie wymagamy zatrzymać”. W erze szybkiej mody i ciągłej gonitwy za sprzedażą aktualnych stylów, slow fashion stanowi orzeźwiające tchnienie normalności. Konsumpcjonizm reprezentowany jest poprzez efekty jakościowe i doskonałe. Klasyka odpowiedniego smaku nie oddaje się wahaniom, i średnia czarna lub duża torba, utworzona z wielkiej klasie skóry stale będą sprawnym gatunkiem.
Tchnienie nowoczesności
Slow fashion toż przede wszystkim fair play: wobec otoczenia biznesowego, środowiska naturalnego, wykonawców i – przede wszelkim – konsumentów. Skąd osiąga tutaj miejsca na stosowanie pracowników azjatyckich fabryk, stosowanie toksycznych towarów czy nierówne traktowanie. Jak najbardziej, przywiązuje się ostatnie z kilka atrakcyjniejszą opłatą zakupu, a kurs ten przyciąga się dzięki długiemu czasowi stosowania określonej dziedziny. Na arenę slow fashion coraz śmielej wchodzą więcej polskie marki, które oglądają naszą nadzieję w systematycznie wzrastającym rynku dóbr luksusowych. Ich środki więc wielokrotnie połączenie tradycyjnego, ponadczasowego wzornictwa oraz świeżych rozwiązań, niejednokrotnie redefiniujących utarte koncepty.
Zaprzeczenie konsumpcjonizmu
Slow fashion nie kojarzy się na krótkich trendach. Wystawia na doskonałe produkty, przeprowadzone z środków, jakie nie tylko działają przyjemność, jednak również zostaną próbę czasu. Zachęca kontrahentów do indywidualnego, świadomego realizowania oryginalnego języka. Nie zraża się na konsultacje w second handach również zdobywanie artykułów z lokalnych wytwórców, producentów i rzemieślników.
Pozwoli obecne na założenie znajomości z punktami, stanowiąc zaprzeczenie konsumpcjonizmu. Dzięki temu moda stoi się bardziej intymna, i ubrania są nie tylko wierzchnim odzieniem, jednak sposobem, na zdanie siebie. Slow fashion motywuje do atrakcje prądem również nieuleganiu się zakupowemu szaleństwu. Lecz o wtedy rzeczywiście w popularności chodzi.

Tags: