0

Okna lekkie i cienkie – co może przynieść nam przyszłość

Okna przeżyły już swój skok w przyszłość – od okna skrzynkowego do nowoczesnego produktu w profilu z PCW albo z drewna klejonego.
W środku są szyby zespolone, czyli zestaw szyb z przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym. Pakiet dwuszybowy, a szybko też trzyszybowy, sprawił, że nowoczesne okno ma współczynnik przenikania Uw na poziomie 0,8 W/(m2 x K) lub niższym. Okno skrzynkowe miało współczynnik U wynoszący nawet 5!. Te coraz doskonalsze okna padły w końcu ofiarą własnego sukcesu.. Dodawanie szyb do pakietu sprawiło, że zaczęła rosnąć waga zestawu. Trudno zamontować w warstwie do izolacji okno o wadze 400 kg i profilu szerokim na 14 cm!. Ślepą uliczką okazuje się też zwiększanie liczby komór w profilach. Od siódmej, ósmej komory każdy kolejny podział profilu jest coraz mniej efektywny. Firmy dodają więc folie aluminiowe, pianki, areożele – to nowy sposób na redukowanie strat ciepła.

Jaka będzie odpowiedź przyszłości?

Bez wątpienia profile okienne z kompozytów i włókna szklanego – bardzo wytrzymałe i lekkie. G. Candrowski, Dyrektor związku Polskie Okna i Drzwi, tłumaczy: – Włókno szklane, które można malować, znakomicie zastępuje zarówno PCW, jak i drewno, eliminując największą wadę profili z tych materiałów – ciężar. Kompozyty będą wypełnieniem profili z tworzyw sztucznych, areożele już poprawiają właściwości profili, szczególnie aluminiowych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów okno przyszłości będzie miało współczynnik Uw na poziomie 0,3 W(m2 X K). Okna będą równie ciepłe jak i ściany.

Wielki potencjał mają same szyby. Do szkła float można dodawać różne powłoki, które nie obniżają przejrzystości szyb. Największe nadzieje wiąże się z powłoką fotowoltaiczną – okna będą pozyskiwać energię elektryczną! Szyby nisko misyjne będą odbijać promieniowanie podczerwone, inne zmieniać się z przeźroczystych w matowe w zależności od tego, czy płynie przez nie prąd, czy nie – te wynalazki już są dostępne.
Dużo takich materiałów przechodzi fazę doskonalenia, która pozwoli na szersze ich zastosowanie, w tym także w budownictwie.

Duże nadzieje wiąże się też z szybą zespoloną z próżnią w środku. To najlepszy izolator pod warunkiem, iż uda się pokonać siłę ciśnienia atmosferycznego – 10 ton na 1m kwadratowy – która sprawia,, że szyby wyginają się do środka. Prowadzone są badania nad tak zwanymi szybami aerożelowymi, które przy swoich doskonałych właściwościach izolacyjnych są również przeźroczyste, w Szwecji już wyprodukowano takie szyby o wymiarach 60 x 60. Są czystego aerożelu. Odkryciem było, że nadają światłu niezwykle przyjemną barwę.
Dla okien połaciowych wyzwania są takie same – przede wszystkim energooszczędność. Chodzi o to, by można było montować okna dachowe w domach pasywnych. Drugi cel to zwiększenie powierzchni przeszkleń dachowych. Szklany energooszczędny dach to wyzwanie przyszłości.